Logo

Committees
KENDRIYA VIDYALAYA RANIKHET COMMITTEES FOR THE ACADEMIC SESSION 2015-16
  ACADEMIC ADVISORY COMMITTEE
SN Name of Commiittee Member Designation
1 Dr. Mala Tewary Principal
2 Mr. R. S. Bisht Vice Principal
3 MS. Manju Pande TGT (English)
4 Mr. Sanjay Rawat PGT (Chemistry)
5 Mr. D. S. Karakoti PRT
 
  EXAMINATION COMMITTEE (SECONDARY)
1 Mr. Pawan Kumar Lohani PGT (Computer Sc.)
2 Mr. Sanjay Rawat PGT (Chemistry)
3 Ms. Neeta Pandey TGT (English)
4 Mr. L. D. Fulara Lab Attd.
5. Mr. Puran Singh Pilkhwal Lab. Attd.
EXAMINATION COMMITTEE (Primary)
1 Mrs. Kiran Pandey PRT
2. Mrs. Supriya Rana PRT
3. Mr. R. S. Negi Computer Instructor
 
  CBSE EXAMINATION COMMITTEE
1 Mr. Sanjay Rawat PGT (Chemistry)
2 Mr. P. K. Lohani PGT (Computer Sc.)
3 Mr. Puran Singh Pilkhwal Lab. Attd.
4 Mr. L. D. Fulara Lab. Attd.
 
  MORNING ASSEMBLY COMMITTEE
1 Mr Manjul Mathpal TGT (Hindi)
2 Ms. Manju Pande TGT (English)
3 Mr. Lalit Singh Bisht Games Instructor
4 SH. PURAN PILAKHWAL Lab. Attd.
5 Mr. L. D. Phulara Lab. Attd.
6 HOUSE MASTERS/ CLASS TEACHERS ON DUTY
7 HOUSE CAPTAINS/ SCHOOL CAPTAIN
 
  ADMISSION COMMITTEE
1 SH. SANJAY RAWAT PGT (Chemistry)
3 MRS. HEMANTI NITWAL PGT(Biology)
 
  GAMES AND SPORTS COMMITTEE
1 Mr . R. S. Bisht Vice Principal
2 Mr. D. S. Karakoti PGT
3 GAMES COACHES  
 
  TIME TABLE COMMITTEE( SECONDRY)
1 Mr. B. S. Manral PGT (Maths)
2 Mr. Prabhakar Chourasiya PGT (Economics)
3 Mr. Mayank Kaushik Librarian
Time Table Commiittee (Primary)
1. Mr. D. S. Karakoti PRT
2. Mrs. Anuradha Negi PRT
 
DISCIPLINE COMMITTEE
1 Mr. R. S. Bisht Vice Principal
2 Mr. Sanjay Rawat PGT(Chemistry)
3 Mr. Ashutosh Raikwar TGT(Games )
4 MRS. Lalita Manral TGT(Science)
5    
 
  
CO.CURRICULAR COMMITTEE (Secondary)
1 Mr. Manjul Mathpal TGT(Hindi)
2 Mr. Neeta Pandey TGT(English)
3 Mrs. Meenu Verma TGT(Hindi)
4 Mrs. Manju Pandey TGT(English)
5 Ms. Meenakshi Sharma TGT( A& E)
CO.CURRICULAR COMMITTEE (Primary)
1 Mr. D. S. Karakoti PRT
2 Mrs. PRT
3. Mr. G. S. Arya PRT (Music)
4. Mrs. Kiran Pandey PRT
 
  
SCOUT GUIDE COMMITTEE
1 Mr. D S Karakoti PRT
2 Mr. TGT (SST)
3 Mrs. Lalita Manral TGT(Science)
4 Mrs. Meenu Verma TGT(Hindi)
5 Ms. Nikki Yadav PRT
 
  
FURNITURE COMMITTEE
1 Mr. B. S. Manral PGT(Maths)
2 Mr. D. S. Karakoti PRT
3    
 
  
CLEANINESS/ BEAUTIFICATION COMMITTEE
1    
2 Mrs. Bhawana Joshi TGT(WE)
3 Mrs. Hementi Nitwal PGT(Biology)
4 Mr. Padam Singh Sub Staff
5 Mr. Chandan Ram Arya Sub Staff
 
  FIRST AID COMMITTEE
PRIMARY SECTION
1 Mrs. Lalita Manral  
2  
 

VIDYALAYA CAMPUS REPAIR & MAINTENANCE

(WATER/ELETRICITY/FIRE FIGHTING MEASURES)

PRIMARY SECTION
1 MRS BHAWANA JOSHI TGT(WET) Mr. D. S. Karakoti
2    
3 SH. ROOP LAL (ASTT)
4  
 
  EXCURSION/ TREKKING COMMITTEE PRIMARY SECTION
1   Mr. D. S. Karakoti
2 SH. Prabhakar Chaurasiya PGT(Economics) Mrs. Pinky Gulaiya
3 MRS. HEMANTI NITWAL PGT(BIO)
4  
5 MRS. LALITA MANRAL TGT(BIO)
 
  STAFF QUARTER ALLOTMENT COMMITTEE
1 SH. SANJAY RAWAT PGT( CHE)
2 SH. P. K. Lohani PGT( CS)
3 MRS. BHAWANA JOSHI TGT(WET)
4 Mr. D. S. Karakoti PRT
5 SH. ROOP LAL (ASTT)
 
  P.T.A COMMITTEE
1 MRS. HEMANTI NITWAL PGT (BIO)   I/C
2    
3 MS. NEETA PANDE TGT(ENG)
4 MRS. ARCHANA PRT
5    
   
  INTEGRITY CLUB/OFFICIAL LANGUAGE/RAJ BHASHA
1    
2 MRS. MEENU VERMA TGT( HIN)
3    
4 MR MAYANK KAUSHIK LIBRARIAN
5 MRS KIRAN PANDE PRT
 
  VIDYALAYA PATRIKA/ PUBLICATION COMMMITTEE
1 Mr. Manjul Mathpal TGT, Hindi
2    
3    
4 MS. MANJU PANDE TGT(ENG)
5    
 
  GUIDENCE AND COUNCELLING COMMITTEE( CAREER AND ADULT EDUCATION)
1    
2 MRS. LALITA MANRAL TGT(SCIENCE)
 
  SCIENCE EXHIBITION COMMITTEE
1 SH. SANJAY RAWAT PGT(CHE)
2 MRS. HEMENTI NITWAL PGT(BIO)
3    
4 MRS. LALITA MANRAL TGT (SCI)
 
  SOCIAL SCIENCE EXHIBITION/G.K. COMMITTEE
1    
2    
3    
4    
5 MS. NEETA PANDE TGT (ENG)
6    
7    
8 SH. G.S ARYA (MUSIC TR.)
 
 
  COMPUTER EDUCATION/ WEBSITE DEVELOPMENT COMMITTEE
1 SH. PAWAN KUMAR LOHANI PGT(CSC)   I/C
2 SH. B S MANRAL PGT( MATHS)
3    
4 SH. ROOPLAL ASST
 
  PURCHASE COMMITTEE
1 SH. SANJAY RAWAT PGT (CHE)
2 SH P. K. LOHANI PGT (COMP. SC.)
3 MS. MANJU PANDE TGT(ENG)
4 SH. ROOP LAL ( ASST)
 
  LIBRARY COUNCIL/ COMMITTEE
1 Dr. Mala Tewary PRINCIPAL
2 SH. SANJAY RAWAT PGT (CHE)
3    
4 MS. NEETA PANDE TGT(ENG)
5 MR. D. S. KARAKOTI PRT
6 CLASS-VI CLASS MONITOR
7 CLASS-VI CLASS MONITOR
8 CLASS-VIII CLASS MONITOR
9 CLASS-IX CLASS MONITOR
10 CLASS-X CLASS MONITOR
11 SCHOOL CAPTAIN MEMBER STUDENT COUNSIL
12 SCHOOL VICE CAPTAIN MEMBER STUDENT COUNSIL
 
   TEACHING AIDS
1 SH. PRABHAKARF CHAURASIA PGT (ECONOMICS)
2 MR. B. .S. MANRAL PGT (MATHS)
3 MRS. BHAWANA JOSHI TGT (WET)
 
  AUDIO VISUAL AIDS/ P.A. SYSTEM
1 MRS. BHAWANA JOSHI TGT (WET)
2 MR. D. S. KARAKOTI PRT
3 MR. G.S ARYA PRT(MUSIC)
4 MR. LAXMI DATT FULARA LAB ATTND
 
   PHOTOGRAPHY COMMITTEE
1 SH.PAWAN KUMAR LOHANI PGT( CSC)   I/C
2 MR R. S. NEGI COMP. INSTRUCTOR (PRIMARY)
3 (02) STUDENTS ( SECONDRY SECTION)